SAT (Scholastıc Aptıtude Test)

  • SAT sınavları yükseköğretime kabul edilebilmeniz için kullanılan standart bilgi ve yetenek sınavlarıdır. Başvurusunu yaptığınız üniversitelerden bazısı sadece SAT I sınavına girmenizi, kimi popüler üniversiteler ise hem SAT I hem de SAT II sınavlarına girmenizi istemektedir.
  • SAT I testinde Dil Kullanımı (Writing and Language) ve Okuma (Reading), Yazı gibi sözel bölümün yanında Hesap makinesi kullanılarak ve kullanılmadan yapılan iki bölümden oluşan Matematik sınavları bulunmaktadır. Essay Writing (Kompozisyon Yazma) isteğe bağlı ve kimi popüler üniversiteler tarafından istenmektedir.  Sınavın toplam süresi 3 saattir. Yanlış cevaplar puanınızı düşürmemektedir.

SAT II (Subject Tests) ise kimya, biyoloji, fizik, tarih alanlarında bilginizi ölçen çoktan seçmeli ve 1 saat süreli bir sınavdır. Sınavların geçerlilik süreleri 2 yıldır; ancak seçeceğiniz üniversitenin koşullarına bağlı olarak sınava tekrar girmeniz istenebilir. Sınava girmeniz için önerdiğimiz sınıf ise 10. sınıfı bitirdiğiniz yıl veya 11. sınıfın başlarıdır.